Miód wielokwiatowy musi być przechowywany w szczelnie zamkniętym opakowaniu

wyszukaj:

Jak odróżnić miód (np. miód wielokwiatowy) od syropu czy roztworu zbliżonego do miodu, wszelako zafałszowanego cukrem? Takie pytanko zadaje dziś sobie prawie każdego, ponieważ kilkukrotnie zdarzało się ludziom nabyć miód, który nie był prawdziwym pszczelim produktem.

Interpretacja rezultatów

Pszczelarze radzą przeprowadzić test polegający na przelaniu miodu do pojemnika z chłodną wodą. Interpretacja wyników jest następująca:

Gdy mamy styczność z 70-proc. Syropem cukrowym, to tego rodzaju płyn będzie spływać nierównomiernie, projektując zawirowania. Nie mamy sposobność wyraźnie rozgraniczyć, co jest wodą, a co miodem (tj. jego podróbką). Oprócz tego tego rodzaju syrop rozpuszcza się w wodzie dużo sprawniej niźli miód naturalny. Natomiast gdy dojdzie się nam 100-proc. Syrop cukrowy, to rozpoznamy jego po tym, iż będzie się rozpuszczać w wodzie już w chwili przelewania jak również w konsekwencji nie będziemy mogli w ogóle odróżnić jego od wody.

C, nieobecność podświetlenia

Miód powinno się magazynować w odpowiednich warunkach. Chodzi w szczególności o temperaturę, która winna mieścić się w przedziale 10-14 st. C, jak również nieobecność podświetlenia słonecznego (powoduje ono rozkład inwertazy, jednego ze elementów miodu). Godzi się także szczelnie zamykać pojemnik z miodem, z tej przyczyny w niedomkniętym słoiku miód wchłania wodę, nieznane zapachy oraz jest hydroskopijny, a w wyniku tego sfermentować.